От 1 януари 2024 година минималнта работна заплата в България става 933 лева. Минималната часова работна заплата е 5.58 лева при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.
Доходи, осигуровки и обзщетения
- Минималният осигурителен доход се променя от 780 лв. на 933 лв. за 2024 год.
- Максималният осигурителен доход се променя от 3400 лв. на 3750 лв. за 2024 год.
- Увеличават се размерите на минималните осигурителни доходи (МОД) по основни икономически дейности и квалификационни групи професии. Тези, които са по-ниски от МРЗ за 2024 г., се изравняват с нея и стават в размер на 933 лв., а останалите остават без промяна.
- Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица (вкл. регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители) се вдига до размера на минималната заплата – 933 лв.
- Работодателите (осигурителите) вече ще изплащат първите два, а не първите три дни болничен. Запазва се размерът на обезщетението за временната неработоспособност – 70% от възнаграждението. След третия ден на настъпване на неработоспособността заплащането става от държавното обществено осигуряване (ДОО).
- Максималният дневен размер на паричното обезщетение за безработица се увеличава от 85.71 лв. на 107.14 лв. Без промяна остава минималното обезщетение за безработица от 18 лв.
- За дните на лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете се дължи здравна осигуровка от работодателя върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица в размер на 933 лв.
- За дните на лицата в неплатен отпуск се дължи здравна осигуровка върху половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, тоест върху 466.50 лв.
- Времето в неплатен отпуск, което се зачита за осигурителен стаж, е до 30 работни дни за календарната година.
- Промени във вноските за фонд ТЗПБ по групи основни икономически дейности при запазване на минималната и максималната граница(0.4 – 1.1 на сто).
- Запазва се нулева вноска за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ (ГВРС).
- Запазва се необлагаем размер на ваучерите за храна от 200 лв. месечно за наето лице.
- Еднократната помощ при раждане на дете за 2024 г.:
- за първо дете ще е 375 лв.;
- за второ – 900 лв.;
- за трето – 450 лв.;
- за четвърто и всяко следващо – 300 лева.
- Месечните помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, остават както следва:
- за семейство с едно дете – 50 лв.;
- с две деца – 110 лв.;
- с три деца – 165 лв.;
- с четири деца – 175 лв.;
- за всяко следващо дете в семейството помощта за семейството расте с 20 лева.
- Промяна в доходният критерий за получаване на помощта. Семейства с доход на член на семейството, за последните 12 месеца, в размер на 710 лв. ще получават пълния размер на помощта. Семейства с доход на член на семейството от 710,01 лв. до 810 лв. ще получават 80 на сто от пълния размер на помощта
- Запазва се размерът на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя), който остава 780 лв.
- Размер на месечната помощ за отглеждане на дете с увреждане е, както следва:
- за дете с определени 90 и над 90% вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 1180 лв.;
- за дете с определени от 70 до 90% вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 570 лв.;
- за дете с определени от 50 до 70% вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 450 лева.
- Размерът на еднократната помощ за ученици в първи, втори, трети, четвърти и осми клас ще е 300 лв.
- Запазва се периодът, от който се изчисляват краткосрочните обезщетения при:
- временна неработоспособност – 18 календарни месеца;
- безработица – 24 календарни месеца;
- бременност и раждане – 24 календарни месеца;
- трудоустрояване поради бременност или кърмене или напреднал етап на лечение ин-витро – 24 календарни месеца.
- Запазва се периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане в размер на 410 дни.
- Размерът на втората година майчинство остава 780 лв.
- Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването.
Пенсиониране
- Увеличение на възрастта и стажа за пенсиониране при най-разпространената трета категория труд. През 2024 г.:
- Жените могат да се пенсионират, ако са навършили 62 години и 2 месеца. Осигурителният им стаж трябва да е 36 години и 6 месеца.
- Мъжете могат да се пенсионират, ако са навършили 64 години и 7 месеца. Осигурителният им стаж трябва да е 39 години и 6 месеца.
- Поскъпва покупката на недостигащия стаж за пенсиониране. Откупуването на една година стаж вече ще струва 2216 лева, докато сега за това са необходими 1853 лева. През 2024-та год. ще са необходими 184,73 лв. за месецът недостигащ стаж за пенсия. Максимумът недостигащ стаж за пенсия, който може да се закупи, е до пет години.